<

Alerģisks rinīts (bloķēts deguns)

Ne vienmēr ir iespējams atšķirt alerģisku rinītu no parastās saaukstēšanās. Alerģisks rinīts var izpausties kā parastā saaukstēšanās, jo ir līdzīga simptomātika, bet ārstēšana nebūs efektīva. Atšķirībā no saaukstēšanās, alerģisku rinītu izraisa alerģijas ierosinātāji, uz kuriem ir jutīgs katrs individuāli. Alerģijai var būt sezonāls raksturs (dažādu augu ziedēšanas periodā) vai pastāvīgs (alerģiju izsauc putekļi, dzīvnieku spalvas, pārtika, citi nesezonāli alerģijas ierosinātāji).

Slimības raksturs

Alerģiskais rinīts izpaužas ar tādiem pašiem simptomiem, kā vīrusu izraisīta saaukstēšanās:

  • Deguna gļotādas tūska, apgrūtināta elpošana caur degunu.
  • Pārmērīga iesnu sekrēcija, tekošs deguns.
  • Paaugstināta ķermeņa temperatūra.
  • Kairinājums kaklā pēc deguna pilienu lietošanas.

Raksturīgākās pazīmes alerģiska rinīta gadījumā:

  • Niezošs deguns.
  • Sarkanas acis, acu asarošana.
  • Bieža šķaudīšana.

Attiecībā uz simptomu smagumu, tas var būt:

  • Viegls, kad simptomi nav izteikti.
  • Vidēji izteikts, kad tiek radīts jūtams diskomforts, miega traucējumi un ierobežotas ikdienas aktivitātes.
  • Smags alerģisks rinīts, kad personai nav iespējams veikt savas funkcijas un viņa/viņas dzīves kvalitāte ir samazināta.

Nosakot diagnozi, ārstam būtu jāņem vērā pacienta slimības vēsture, jāveic deguna eju apskate un jāveic deguna blakusdobumu rentgenoloģiska izmeklēšana. Nākamais solis, testu veikšana uz alergēniem, kas palīdz noteikt alerģijas izraisītāju.

Ārstēšanas grafiks

Pamatojoties uz veikto testu rezultātiem, ārstam vajadzētu ieteikt izvairīties no saskares ar alergēniem, tomēr ne vienmēr to iespējams izdarīt, ja alerģijas ierosinātājs ir sezonāla rakstura. Tādos gadījumos tiek ieteikta simptomātiska alerģiskā rinīta ārstēšana:

  • Lai mazinātu deguna gļotādas pietūkumu un uzlabotu deguna elpošanu, tiek ieteikti vazokonstriktori (asinsvadu sašaurinātāji). Tos iesaka lietot ne ilgāk kā 3-5 dienas, pretējā gadījumā var rasties tādas nelabvēlīgas blakusparādības kā hroniska deguna tecēšana, kas saistīta ar vazoparalīzi vai atkarību.
  • Antihistamīnu preparāti, alerģisku reakciju pazīmju novēršanai. Tos var lietot preorāli, bet tiem var būt vairākas nelabvēlīgas blakusparādības, piemēram, miegainība, un tie var būt mazāk efektīvi. Tie bloķē tikai histamīna ražošanas procesu.

Inhalāciju terapija var būt efektīva, lai mazinātu alerģiska rinīta simptomus un uzlabotu pacienta vispārējo stāvokli. Nebulaizerim, kas tiek izmantots, būtu jābūt komplektācijā ar deguna kanulu, jo speciāla sejas maska nevar pilnībā nodrošināt preparātu aktīvo vielu nokļūšanu deguna blakusdobumos. Lielisks un praktisks variants ir Ulaizer™ Air – kompakta inhalācijas ierīce, kas ietver komplektācijā visu kas nepieciešams procedūras veikšanai. Ierīci var izmantot arī pieslēdzot lādēšanai automašīnā, kā arī izmantojot akumulatoru.

Inhalāciju terapijai alerģiska rinīta gadījumā var izmantot tādus medikamentus un medicīniskās ierīces:

  • Lorde® Hyal – šķīdums inhalācijām nebulās palīdzēs attīrīt deguna gļotādu no alergēniem un veicinās gļotādas reģenerācijas procesus pateicoties sastāvā esošajai hialuronskābei.
  • Glikokortikosteroīdi nomāks alerģiskas rekacijas simptomātiku un uzlabos pacienta vispārējos stāvokli. Palīdzēs ātrāk atvieglot elpošanu.

Nepiemērota alerģiska rinīta ārstēšana var izraisīt zināmas komplikācijas: ausu iekaisumu, sinusītu un bronhiālo astmu.

Pierakstīšanās veselības aprūpes speciālistiem

Ja Jūs esat veselības aprūpes speciālists, kā apstiprinājumi spiediet "Ienākt" lai sāktu.

Ienākt